TV LIVE
ShowBiz
13 May 2024
Nemo theu trofeun e Eurovisionit nga gëzimi

Eurovision Song Contest 2025 do të zhvillohet në Zvicër.

Titujt në prag të finales pikturuan një pamje të trazuar të ngjarjes, humori ishte i tensionuar herë pas here – por Nemo gjithsesi arriti diçka të pabesueshme të shtunën në mbrëmje: vendin e parë për Zvicrën në Eurovision Song Contest 2024 në Malmö, Suedi. ESC 2025 do të zhvillohet në Zvicër!

Pas një gare kokë më kokë me Baby Lasagna të Kroacisë u tha: “Zvicra mori… 226 pikë nga publiku!” Nemo nuk mund ta besojë dhe menjëherë i jepet një përqafim grupor nga delegacioni zviceran, menjëherë më pas akti i Irlandës Bambie Thug i vendos Nemos një kurorë me gjemba në kokë.

Me këtë në kokë, Nemo ecën përsëri në skenën në formë kryqi të Malmö Arena-s, pranon trofeun dhe thotë i prekur dukshëm: “Shpresoj që ky kompeticion të përmbushë premtimin e tij për të mbrojtur paqen dhe dinjitetin për të gjithë”.

Nemo më pas performon këngën fituese “The Code” edhe një herë, pa asnjë platformë apo pamje vizuale – por për audiencën. Është performanca më e fortë e Nemo deri më tani.

Pasi fituesja e vitit të kaluar Loreen i dha Nemo trofeun ESC dhe Nemo luajti përsëri “The Code”, Nemo e përplasi sendin në dyshemenë e skenës – dhe menjëherë e ndau atë në dysh. Ylli i ESC pret dorën keq.

“Unë jo vetëm që kam thyer kodin, por edhe trofeun – dhe gishtin tim të madh”, thotë Nemo.

Për fat të mirë, EBU është përgatitur dhe menjëherë i jep aktit fitues një çmim të paprekur – përndryshe fotot me Nemon dhe trofeun nuk do të ishin përdorur.


“Jam plotësisht i mbingarkuar”, thotë Nemo pas emisionit live para mediave të mbledhura,

“Jam shumë mirënjohës për gjithçka që ndodhi gjatë rrugës dhe për të gjithë njerëzit që arrita të njoh gjatë rrugës. ”

Pas Lys Assia në 1956 dhe Céline Dion në 1988, Nemo është personi i tretë që fiton ESC për Zvicrën. “Të dëgjosh emrin tim pranë Céline Dion është e pabesueshme,” thotë Nemo, “Zvicra ka një skenë kaq të mrekullueshme muzikore – shpresoj që jashtë vendit ta kontrollojë atë.” A.K./TemATë ndryshme
Më shumë