TV LIVE
Nga Bota
30 March 2024
Sulmi në Liban, plagosen vëzhguesit e OKB-së

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Avichay Adraee mohoi se forcat izraelite goditën një automjet që i përkiste misionit paqeruajtës të OKB-së në Libanin jugor, UNIFIL.

Një sulm izraelit të shtunën goditi një automjet që transportonte vëzhgues teknikë të Kombeve të Bashkuara jashtë qytetit kufitar të Libanit jugor, Rmeish, duke plagosur disa vëzhgues. Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Avichay Adraee mohoi se forcat izraelite goditën një automjet që i përkiste misionit paqeruajtës të OKB-së në Libanin jugor, UNIFIL. Gjithashtu nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga UNIFIL apo nga misioni vëzhgues teknik i OKB-së UNTSO.

Një nga burimet e sigurisë tha se makina mbante tre vëzhgues teknikë të OKB-së dhe një përkthyes libanez. Izraeli ka shkëmbyer zjarrin me grupin e armatosur libanez Hezbollah në Libanin jugor për gati gjashtë muaj paralelisht me Luftën e Gazës. Granatimet e Izraelit të Libanit kanë vrarë afro 270 luftëtarë të Hezbollahut, por gjithashtu kanë vrarë rreth 50 civilë duke përfshirë fëmijë, mjekë dhe gazetarë dhe kanë goditur UNIFIL dhe ushtrinë libaneze.

Në nëntor, UNIFIL tha se një nga patrullat e saj u godit nga të shtënat izraelite në Libanin jugor, pa lënë viktima. UNIFIL muajin e kaluar tha se ushtria izraelite shkeli ligjin ndërkombëtar duke qëlluar mbi një grup gazetarësh qartësisht të identifikueshëm, duke vrarë një gazetar të Reuters.Të ndryshme
Më shumë