TV LIVE
Teknologji
28 March 2024
Njihuni me makinën e parë fluturuese në botë, motor me 160 kuaj fuqi

Makina e parë fluturuese në botë së shpejti mund të jetë e disponueshme për t’u blerë, pasi pamjet tregojnë se ajo fluturon deri në 120 milje për orë.

“AirCar” është prodhuar në Sllovaki nga kompania “KleinVision” e shfaqur në rrjetet sociale, raporton “The Sun”.

Motori mund të shndërrohet në një aeroplan me krahë të palosshëm dhe një helikë në anën e pasme. I nevojiten vetëm 300 metra pistë për të zbritur nga qielli apo për të fluturuar.

Ajo punon me karburant me pompë benzine dhe ka një motor BMW 160 kuaj fuqi. Ndërsa ka prototipe të tjera të makinave fluturuese, “AirCar” është motori i parë që ngrihet nga një aeroport dhe ulet në një të dytë.

    Të ndryshme
Më shumë